1 
  Anasayfa   Bodrum   Müzeler   Haberler   Halikarnas Balıkçısı   Galeri   Yazarlar

Bodrum’un mandalina halleri

   Bodrum’un mandalina halleri


  Yayın Tarihi: 2.1.2014    


Bodrum’un mandalina halleriSırf mandalina yemek için Bodrum’a gidilir mi? Gidilebilir. Eğer ki meyveyle, özellikle narenciye ile aranız iyi ise neden olmasın!

"Mandalina mı? Yiyip duruz, gezip duruz, yazim gari dedim!"

Seferihisar, Sığacık ve Ürkmez’in mandalina bahçelerini de pek severim. Öyledir ki, otomobilinizin içindeyken bile elinizi uzattığınızda o mis kokululardan koparır, keskin narenciye rahiyasıyla yolunuza devam edersiniz. Bir başka kokar soluduğunuz hava. Bodrum’da da durum farklı değil. Dağ taş mandalina diyeceğim lakin bu pek doğru olmaz! Narenciye ağacı narindir öyle dağda taşta yetişmez. Kuytu köşelerde rüzgâr ve fırtınalara karşı korunaklı ılıman yuvacıklar ister. O yüzden, Bodrum yarımadası’nın bütün kuytularına mandalina ağaçları yayılmış olup hasat dönemi geldiğinde ağaç altları adeta turuncu halılara dönüşür.

Satsuma cinsi mandalina hasadı bitince Bodrum mandalinası olarak da bilinen bol çekirdekli ve kokulu Bodrum mandilanası hasadı başlıyormuş yarımadada. Çekirdek dedim de, pek çok kişi meyve içinden çekirdek ayıklamaktan hoşlanmaz. Oysa çekirdek ayıklamanın da ayrı bir keyfi vardır; Bodrum Mandalinası’nın dış kabuğu iç dilimli kısmından kolayca ayrılır, dilimlerin üzerindeki iç zar kabuk oldukça kalın olduğu için asıl sulu kısmı sıkı korur. Zarın kabuğunu dişleriniz ile yırtıp içindeki sulu meyveyi dilinizin üzerinde gezdirmek ve bu arada çekirdeklerin sayısını tahmin etmeye çalışarak zaman geçirmeyi terapi haline sokmak! "Armut piş ağzıma düş" mantığıyla hibrit savaşçılarına dönen meyve çeşitlemelerinin yozlaşmasına, tohum şirketlerince sermayeleşmesine kızmaya hakkımız var mı? Peki, kızmayalım. O zaman, dil üzerinde biraz çekirdeğin zararı yok! Ortalama bir mandalinadan 38 kadar çekirdek saymak obsesiflik olamaz eminim!!!Yaşamın başlangıcı çekirdek, tohum

İnce kabuklu çekirdeksiz cins klemantin de az miktarda yetiştirilse de, bölge halkının kinin-kilin dediği (king) çeşidi de hatırı sayılır miktarda üretilmekte ve hatta Bodrum Mandalinası olarak anıldığı için çok karıştırılmaktaymış. King cinsi emsallerinden daha koyu turunculuğuyla ayrılıyor. Başka narenciyeler arasında özellikle herkülvari irilikleriyle kabuğu engebeli bergamutlar, yeşilimsi sarı enterdonat limonları, bir de lime (laym) adı ile anılan misket limonu çeşitlerine de rastlanmakta Bodrum Yarımadası’nda…

Bir kenti temsil eden meyvenin, kenti ziyarete gelenlere sorumluluğu vardır! Öyle ya madem o kent ile özdeşleşmiştir, mevsimi olsun olmasın onu yansıtan üretimleri olmalı. Reçeli, marmelatı, şekerlemesi, kurutması, konservesi, turşusu, gazozu, lokumu, sabunu, losyonu, kolonya ve çeşitli aksesuarları ile pek çok alanda hediyelik eşyası, dışarıdan gelenlerin aradığı göz aşinalıklarıdır. Perşembe günleri kurulan Yalıkavak Pazarı'nda mandalina şekline girmiş mumları görünce dayanamayıp satın aldım, Aylin Duran'ın tasarımı mumlar pek şirin. Göz, mandalinalı şeyler arıyor haliyle!

Hele ki mutfaklar. Yerel işletmelerin gelenekselleştirilen yiyecek çeşitleri ile damaklarda unutulmaz lezzetler sunması o yerin tadılmadan dönülmeyecekler listesine birkaç çentik atılmasını sağlar. Ve bu da o yöre için harika bir şeydir. Gastronominin bunca öne çıktığı günümüzde, yaz ve kış her mevsime yayılabilecek lezzetler konusunda yöresel çalışmaların yapılıyor olduğunu biliyoruz. Umuyorum ki Bodrum için de yapılagelmektedir.

Narenciye ve Bodrum mandalinası ile sohbeti açtığımız için yine sözü döndürüp dolaştırıp mandalinaya getireyim diyorum. İnsanın koku belleğini kışkırtan bir rayihayı ardına almış lezzet olan Bodrum Mandalinası ile neler yapılmaz ki! Öyle zor zahmet çeşitlerden değil, son derece pratik ve aranılan lezzetlere ulaşmanın kolaylığıyla yapılacaklardan söz etmeye çalışıyorum. Kışın hasat dönemi zula edilecek marmelat, reçel, turşu ve özüt olarak saklanacaklarla yazın o sıcak günlerinde hazırlanıp gelen bölge konuklarına sunulacak neler neler…

Mandalinalı dondurma ve sorbeler, sütlü kremalı tatlılar, cheesecakeler, kat kat mandalina pastaları, buz gibi kokteyller, aperatif şekerlemeler, çıtır çerezler, kurabiyeler… Yunuslar Taş Fırın’ın mandalina ve portakal aromalı kurabiyeleri ile tanışmak Bodrum’da misafir olan biri olarak hoşuma gitti. İşte böyle.


Nurdan ÇAKIR TEZGİN4197Nurdan ÇAKIR TEZGİN son eklenen yazıları


Booking.com

Booking.com
1


Önemli linkler
- Bodrum Belediyesi
- Milas-Bodrum Havalimanı


* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
| Yasal Uyarı | Reklam | © Mart 2011, HalikarnasBodrum.com